ul.Piotrkowska 182, 90-368 Łódź +48 506-640-444 kontakt@manhattanvet.pl

Zabezpiecz swojego psa i kota przed kleszczami

Coraz większymi krokami zbliża się do nas wiosna, co za tym idzie kolejna plaga kleszczy, które są przenosicielem pierwotniaków: Babesia canis , Hemobartonella felisHemobartonella canis.

Kleszcze przenoszące wyżej wymienione pasożyty występują na znacznej części terytorium Polski. Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Kleszcze wykazują z reguły wzmożoną aktywność sezonową wczesną wiosną oraz latem i wczesną jesienią.

Babeszjoza jest wywołana przez pierwotniaka, który lokalizuje się w erytrocytach prowadząc do ich rozpadu. Tworzące się kompleksy immunologiczne uszkadzają kłębuszki nerkowe wywołując mocznice. Choroba postępuje bardzo szybko, czasem gdy pacjent trafia do lecznicy jest już za późno na uratowanie mu życia.

Hemobartoneloza -zakaźna anemia kotów (FIA) Choroba jest wywoływana przez pozbawioną ścian komórkowych Gram-ujemną atypową bakterię Mycoplasma haemofelis (Hemobartonella felis), który pasożytuje na czerwonych krwinkach. Układ odpornościowy rozpoznaje intruza i niszczy własne erytrocyty. Dochodzi do anemii i silnego osłabienia zwierzęcia. 30 % nieleczonych przypadków kończy się śmiercią.

Koniecznie zabezpiecz swoje zwierzę przed inwazją kleszczy.

W naszej przychodni są dostępne preparaty spot-on/ spray, działające do miesiąca, tabletki doustne działające 3 miesiące oraz obroże działające od 3 do 8 miesięcy w zależności od producenta.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.